חוק תמ"א 38

אחד מהחוקים החשובים ביותר שעברו במדינה הינו חוק תמ"א 38. מה בעצם אומר החוק הנ"ל? משמעות החוק היא בעצם עידוד של חיזוק המבנים בארץ מפני חשש של רעידת אדמה. כמו כן, החוק קובע הנחות משמעותיות בהיטלי השבחה ובאגרות.

לפי החוק מרבית המבנים אשר נבנו עד שנת 1980 אינם עומדים בדרישות ובתקנות שישנם.
העלויות של חיזוק המבנים הינם גבוהים יחסית ולכן מגיע חוק תמ"א 38 כשהוא מפשר בנייה וחיזוק של מבנה ללא שום צורך בהכנת תוכנית מפורטת שהרי לוקחת זמן, ובכך מעודד את בעלי הבתים שאינם עומדים בתקן לחזק את הבתים אשר בבעלותם.

למרות העידוד הרב תוכנית תמ"א 38 נתקלת בקשיים רבים כמו לדוגמא: התמריץ הכלכלי של תוכנית תמ"א 38 איננו מספיק בכדי לממן את חיזוק המבנים. מכיוון שהתוכנית היא פריסה כלל ארצית ואין עליה בחינה מקומית על נושאים חשובים כמו החנייה באזור, צפיפות האוכלוסיין, תשתיות וכדומה עלולה היא להביא לבעיות אורבניות.

בעיה נוספת הינה בעיית הקושי במתן ביטחונות לבנק כתנאי למימונו של הפרויקט. הקושי המרכזי של בעיה זו היא שמדובר בזכויות בנייה ולא בזכויות על הקרקעות עצמן ומכך קשה לתת ביטחונות לשעבוד. הפיתרון לבעיה זו היא יחידת רישום מפורטת בדרך של תיקון צו בית משותף שלאחר מכן תיווצר בעצם תת-חלקה חדשה שיכולה לשמש כבטוחה לטובתו של הבנק.

בעיה נוספת בחוק של תמ"א 38 היא מתן אישורים הארוכים בהתאם לדרישות של התוכניות שצריכות להתבצע יחסית במהירות. בעיה זו קוראת בגלל שהוועדה המקומית צריכה לבחון שתוספות הבנייה שהוצעו אכן מתאימות לתנאים המקומיים על מנת לוודא שפיתרון החיזוק יהיה פרקטי, יחזק את הבניין וגם יעמוד בדרישות התקן.

חוק תמ"א 38 מאפשר לוועדה המקומית לתכנון לאשר את הפעולות הבאות: חיזוק המבנה והוספתה של מרפסת, חיזוק המבנה ותוספות של יחידות דיור חדשות לפי מאפייניו של המגרש והבניין. חיזוק המבנה והרחבתן של הדירות הקיימות ותוספת של ממ"ד.

תמ"א 38 מאפשר תוספות נוספות כמו תוספת של מעלית, ובנוסף תמ"א 38 דורשת על מנת שנוחות הדיירים לא תשתנה כאשר נבנות דיירות חדשות, להציג פיתרון לבעיית חנייה בפני הוועדה עד לשביעות רצונו של מהנדס הוועדה המקומית.

תמ"א 38 הינה בעצם תוכנית אפקטיבית שבאה לקראת האזרחים על מנת למנוע אסון במידה ותתרחש רעידת אדמה. חוק תמ"א 38 מאפשר להליכים שהיו לפניכן מסובכים ולקחו זמן רב להיות קצרים הרבה יותר ובכך לאפשר את יישום תמ"א 38 באופן מקוצר ויעיל.

תגובה אחת על חוק תמ"א 38

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>