תמ"א 38 – הרשות המקומית כיזם.

רבים שומעים באמצעי התקשורת על חוק תמ"א 38 שיצא ב14.3.2005. תמ"א 38 קמה על מנת לחזק מבנים ישנים מפני רעידת אדמה והיא חלה על מבנים שנבנו לפני שנת 1980, ובעצם אינם נושאים תו תקן של בנייה(שיצא בשנת 1975). תמ"א 38 מאפשרת לכל אותם דיירים אשר מתגוררים במבנים לא בטיחותיים לקבל היתרים לתוספות בנייה תוך כדי שהם מתחייבים לחזק את המבנה ולהתאים אותו לתקן רעידות אדמה.

משרד התשתיות מעריך כי למעלה מ-50 אלף מבנים בישראל נמצאים בסכנת קריסה ואינם בטיחותיים מספיק לעמוד בפני רעידת אדמה. אז מדוע בכלל בנו מבנים שאינם בטיחותיים? ובכן, המודעות כלפי נזקי רעידת האדמה בשנים שלפני שנת 1980 לא הייתה גבוה מספיק. הבנייה הישנה לא חושבה הנדסית על עמידה בתנודות אנכיות ואופקיות ולכן מבנים אלו נמצאים בסיכון גבוה.

לפי תמ"א 38 יזמים שיחליטו לחזק מבנים וכמובן גם לשפץ אותם ייהנו מזכויות בנייה מחודשות על גג המבנה ומפרסום באתר של תמ"א 38. כאמור, הדיירים שמתגוררים במבנה הישן יוכלו ליהנות מהשיפוץ ללא כל עלות מצידם.

לאחרונה החלה תופעה מעניינת ובה הרשויות המקומיות הופכות ליזם שמשפץ ומחזק את המבנים הישנים על פי תמ"א 38. הרשויות המקומיות יוצרות לעצמן רווח כלכלי מפעולה זו אך לעיתים קרובות פעולה זו באה על חשבון הדיירים וגם על חשבונם של היזמים. הכנסת גורם נוסף במשוואת תחזוק המבנה הישן יוצרת רווח קטן יותר לכל אחד מהצדדים וזה גורם לקבלנים רבים להימנע מעשיית פרויקטים של תמ"א 38.

קבלת האישורים השונים נעשית כאמור על ידי הרשויות המקומית ובמידה והרשויות יאשרו פרויקטים שנעשים רק על ידי חברות קבלניות זולות על מנת ליצור לעצמן רווח כלכלי גדול יותר, מי שישלם בסופו של דבר את המחיר אלו הם הדיירים, ומדוע? ובכן, במידה והחברה הקבלנית היא איננה חזקה מספיק כלכלית עלול להפוך הפרויקט לכישלון ובעלי הדירות עלולים להישאר תקועים בלב הפרויקט כשזה איננו גמור עדיין.

אחת מהחששות הגדולות ביותר במקרה בו הרשויות המקומיות יהפכו ליזם בפרויקט תמ"א 38 הוא במצב בו הרשויות יכפו על היזמים את העלויות השונות בגין עולתם וטיפולם, הרי שהכסף ירד מהחברה הקבלנית ובסופו של דבר בעלי הדירות יידרשו לספוג הפסד כואב על חשבונם. מצב זה עלול להוביל חברות קבלניות רבות להשתמש בחומרי בנייה זולים יותר כשברור מאליו שהוזלת עלויות בטיב ובאיכות הבנייה עלול לסכן חיי אדם.

הדבר הטוב ביותר בכל הנוגע לפרויקט תמ"א 38 הוא להשאיר את המשא ומתן בין הדיירים לבין החברה הקבלנית אותה הם בחרו, ללא כל מתווך נוסף שעלול להרוס את הדבר החשוב מכל – חיזוק המבנה ברמה הגבוה ביותר על מנת להציל חיי אדם.

הדבר הטוב ביותר שיכולה העיירה והרשויות המקומיות לעשות הוא לעודד את פרויקט תמ"א 38 על מנת קודם כל לחזק את המבנה ולהבטיח הצלת חיי אדם ורק אחר כך במסגרת פרויקט תמ"א 38 לעודד בניית יחידות דיור חדשות בגג המבנה, שאלו כאמור יכולות להוות כגורם משיכה לזוגות צעירים שמחפשים להתחיל את חייהם במקום נוח ובטוח.

הפוסט הזה פורסם בתאריך מאמרים - תמ"א 38 עם התגים , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.